Vážení milovníci vína, členovia Rytierskeho rádu a poslucháči Vinárskej akadémie.

Dňa 15. apríla 2021 sme zahájili študijný program celoživotného vzdelávania v oblasti vinohradníctva a vinárstva formou prvej videokonferencie Slovenskej vinárskej akadémie (SVA) v Pezinku. Naša akadémia pôsobí na Slovensku v oblasti celoživotného vzdelávania vo vinohradníctve a vinárstve od roku 2009, čiže už viac ako 12 rokov. Doteraz absolvovalo naše vzdelávanie cez 250 účastníkov, z toho 48 ukončilo štúdium s titulom VinAk.

Pandémia spôsobila prerušenie vzdelávacieho procesu, a preto sme v roku 2020 zahájili online štúdium. Zároveň sme prebudovali študijný plán a pripravili tiež videokonferenciu, ktorá spojila tému História vinohradníctva a vinárstva s degustáciou vybraných odrôd, ktoré sú na Slovensku rozhodujúce.

V prvej časti videokonferencie prezentoval riaditeľ Malokarpatského múzea v Pezinku PhDr. Martin Hrubala históriu vinohradníctva a vinárstva vo svete a na Slovensku. Jej účastníci sa tak dozvedeli, že prvé poznatky o pestovaní viniča siahajú až do obdobia 8-tisíc rokov pred naším letopočtom. Že prvá zmienka o víne pochádza z oblasti Zakaukazka (cca 6-tisíc rokov p.n.l.). Konzumácia vína sa následne preniesla cez Egypt, Grécko, Rímsku ríšu až na Slovensko. Zaznelo aj to, že Hypokrates, zakladateľ medicíny, liečil vínom, že sa víno stalo obradným nápojom a je fenoménom dodnes.

Viac k téme Dejiny vinohradníctva a vinárstva >>

Druhá časť videokonferencie bola venovaná degustácii vín a viedla ju enologička a lektorka Vinárskej akadémie Ing. Edita Ďurčová DipWSET & WA. Rizling vlašský z Pezinka, Veltlínske zelené z Modry, Silvánske zelené z Limbachu, Rizling rýnsky zo Svätého Jura, Tramín červený z Južnoslovenskej vinohradníckej oblasti a Frankovku modrú z Rače na videokonferencii odprezentovali aj priamo ich výrobcovia.

Teší nás, že sa tohto pilotného programu zúčastnilo 28 účastníkov. Aj preto sme sa rozhodli, že budeme v tejto forme vzdelávania pokračovať i v máji. Ďalšiu videokonferenciu by sme radi venovali prednáške o vinohradníctve a zamerali sa degustáciu novošlachtencov. O jej termíne a možnosti prihlásenia vás budeme čoskoro informovať.

Salve vini!

Ing. František Slezák, CSc.
Pezinok, apríl 2021